Laboratorium Przyszłości

to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki
we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie zostało przekazane jeszcze w 2021 roku w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Górniczej
otrzymała wsparcie w wysokości 70 000 złotych i zakupiła:
drukarkę 3D, skaner do drukarki, filamenty do drukarki, laptop do Laboratorium przyszłości, zestaw GOGLI pico do wykorzystania na zajęciach, zestaw vCloudPoint z mikrokontrolerem
i płytką, stację hotAir, aparat fotograficzny z kamerą i statywem SONY, bezprzewodowy zestaw mikrofonów nagłownych, zestaw oświetleniowy do realizacji nagrań, system nagłośnieniowy
2 kolumny i mikser wraz ze statywami, gimbal – stabilizator i mikrofon kierunkowy do kamery.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci #CentrumGovTech #MEiN
#technologie #edukacja #nauka #EdTech #EduTech #szkoła #innowacje

Powołano szkolnego koordynatora przedsięwzięcia.

Sprzęt w sali 202 tzw. Laboratorium przyszłości:

  1. Drukarka 3D MakerBot i filamenty biodegradowalne (mix kolorów)
  2. Laptop
  3. Skaner 3D Creality
  4. Zestaw vCloudPoint z mikrokontrolerem
  5. Zestaw gogli VR  Pico  z tabletem
  6. Aparat fotograficzny Sony z mikrofonem
  7. Statyw fotograficzny, Gembal – stabilizator i zestaw oświetleniowy
  8. Stacja Hot Air Toolcraft

Pozostałe zakupione przedmioty są wykorzystywane podczas przedstawień w auli szkolnej.

IX i X 2022

Uczniowie klas 4-8 w miesiącu wrześniu i październiku zapoznawali się z działaniem drukarki 3D oraz gogli VR. Zdjęcia z tych zajęć zostały umieszczone na stronie szkoły i Facebooku. Uczniowie klasy 6 a korzystając z Internetu podczas zajęć informatyki, wyszukiwali ciekawe modele do wydruku 3D – dwie propozycje uczniów zostały wydrukowane. Ponadto uczniowie z kl.6a uczą się projektować modele do druku 3D, korzystając z darmowego programu Tinkercad. Najciekawsze modele zostaną wydrukowane. Podobne zajęcia będą prowadzone także z uczniami
klasy 8 a. Na zajęciach informatyki w Laboratorium Przyszłości będzie wykorzystywany również skaner  do skanowania przedmiotów, które następnie będzie można wydrukować. Zajęcia zostaną udokumentowane zdjęciami. W najbliższym czasie uczniowie klas 4-8 będą korzystać z gogli VR poznając aplikację „Expedytion”.

XI 2022

Uczniowie klasy 6a wykonali jednobarwne modele do druku 3D na zajęciach w Laboratorium przyszłości.

XII 2022

Dzięki sprzętowi zakupionemu do Laboratorium przyszłości mogliśmy udokumentować wielkie wydarzenie jakim było otwarcie Zielonej pracowni.

Więcej zdjęć znajdziesz w naszej galerii.

I 2023

eTwinning&Laboratoria Przyszłości

Ostatnim zadaniem w naszym projekcie eTwinning jest wykonanie pomocy dydaktycznej ćwiczącej mówienie w j.angielskim. Chętne uczennice z klasy 4a, zapoznają się z programem Tinkercad aby wykonać własne projekty kostki tzw „Story dice” ( kostki do układania historii). Pierwsza przykładowa kostka wydrukowana!

II 2023

Dzięki sprzętowi zakupionemu do Laboratorium przyszłości mogliśmy udokumentować wielkie wydarzenie jakim był Koncert dla Rodziców i Przyjaciół Szkoły..

Więcej zdjęć znajdziesz w naszej galerii.

III 2023

eTwinning&Laboratoria Przyszłości
Ostatnim zadaniem w naszym projekcie eTwinning jest wykonanie pomocy dydaktycznej ćwiczącej mówienie w j.angielskim.
Chętne uczennice z klasy 4a, zapoznają się z programem Tinkercad aby wykonać własne projekty kostki tzw „Story dice” ( kostki do układania historii).
Pierwsza przykładowa kostka wydrukowana!

IV 2023

Dzięki sprzętowi zakupionemu do Laboratorium przyszłości mogliśmy udokumentować wydarzenie jakim była akademia z okazji Święta Pracy, Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Konstytucji.

Więcej zdjęć znajdziesz w naszej galerii.

V 2023

🇬🇧 J.angielski 🇬🇧

Korzystając z aplikacji ExpeditionsPro i gogli VR uczniowie klasy 6a wykonywali ćwiczenie mające na celu opisanie wybranej przez nauczyciela sceny/krajobrazu w j.angielskim.

VI 2023

Dzięki sprzętowi zakupionemu do Laboratorium przyszłości mogliśmy nagrać kolejny odcinek szkolnej telewizji „Trójka na 6-tkę!”.

X 2023


Wydarzenie z okazji Dnia Edukacji Narodowej 14 października 2023 roku zostało zarejestrowane aparatem fotograficznym zakupionym do Laboratorium przyszłości.#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci #CentrumGovTech #MEiN technologie #edukacja #nauka #EdTech #EduTech #szkoła #innowacje

XI 2023

Dzięki sprzętowi zakupionemu do Laboratorium przyszłości mogliśmy zarejestrować ważne wydarzenie, którym były obchody 50 – lecia nadania imienia i sztandaru naszej szkole. Uroczystość odbyła się 21.11.2023 r.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci #CentrumGovTech #MEiN technologie #edukacja #nauka #EdTech #EduTech #szkoła #innowacje

I 2024


#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci #CentrumGovTech #MEiN technologie #edukacja #nauka #EdTech #EduTech #szkoła #innowacje

VI 2024

W roku szkolnym 2023/ 2024 podczas lekcji informatyki, uczniowie klas IV – VII jako pierwsi zostali zapoznani z zasadą działania gogli VR Pico oraz z budową i działaniem drukarki 3D, zakupionych dzięki programowi „Laboratoria Przyszłości”. Uczniowie klas VI i VII początkowo samodzielnie projektowali różne modele na platformie Tinkercad 3D, a w miarę możliwości korzystali z innych dostępnych platform, wykorzystując gotowe projekty modeli, które po przekonwertowaniu mogli wydrukować. Zdobyli oni również wiedzę na temat zastosowania drukarki 3D w przemyśle, medycynie, okulistyce itp.

Korzystając z gogli VR Pico uczniowie zwiedzali różne zakątki świata, miasta, oglądali obiekty muzealne. Często korzystali z gier 3D. W II półroczu w czerwcu z budową i działaniem gogli zostali zapoznani również uczniowie klasy IIIA. Uczyli się wówczas poruszania się w wirtualnym świecie korzystając z dostępnych darmowych aplikacji. Pod koniec lutego podczas dni otwartych gościliśmy dzieci z przedszkoli nr 9 i 39, które zapoznane zostały ze sprzętem pozyskanym w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”. Mogły one zobaczyć, jak działa drukarka 3D i skaner 3D oraz gogle VR Pico. Dzieciom podobały się wydrukowane na drukarce 3D modele. Z Laboratorium przyszłości często korzystali również uczniowie podczas dodatkowych zajęć rozwijających aktywność informatyczną.  

Dodatkowo uczniowie doskonalili znajomość języka angielskiego, wzbogacali słownictwo podczas lekcji j. angielskiego korzystając z aplikacji w języku angielskim.

Sprzęt pozyskany w ramach programu typu aparat fotograficzny z mikrofonem, gimbal, zestaw oświetleniowy był systematycznie wykorzystywany podczas akademii i uroczystości szkolnych. Ze sprzętu systematycznie korzystali również nauczyciele prowadzący szkolną telewizję „Trójka na szóstkę”.

Prowadzone działania były dokumentowane fotografiami i filmami umieszczonymi na Facebooku i stronie szkoły.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci #CentrumGovTech #MEiN technologie #edukacja #nauka #EdTech #EduTech #szkoła #innowacje