GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY!”.

Nasza szkoła zgłosiła się do projektu, którego głównym celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do świadomego przeżywania 40 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Szkolnym koordynatorem projektu jest p. Dorota Olszewska.

W ramach projektu uczniowie będą uczestniczyć w pokazie filmowym, konkursie, obejrzą wystawę przygotowaną przez IPN, powstanie także kącik historyczno – patriotyczny na temat wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Czeka nas mnóstwo interesujących działań, pierwsze już wkrótce.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie pamiec81.pl. Zachęcamy również do polubienia profilu Pamieć81 na FB.

Pamięć81

plakat

Pierwsze zadanie projektu „Pamięć 81” wykonane. Na szkolnym holu powstał kącik patriotyczno – historyczny upamiętniający nadchodzącą 40 rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Kącik przygotowały uczennice klasy VIIIa.

SP3Dąbrowa Górniczana stronę

Kolejne etapy realizacji projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grugnia1981 roku – pamiętamy” wykonane. Ośmiu uczniów szkoły, z klas V-VIII, wzięło udział w konkursie literackim „Stan wojenny we wspomnieniach naszych bliskich”. Opisali oni w formie wywiadu, jak ich dziadkowie zapamiętali tamte czasy. Czekamy na wyniki konkursu.

Uczniowie najstarszych klas obejrzeli film „Nie zabierajcie mamy”, który jest zapisem wspomnień kobiet – działaczek „Solidarności” – o aresztowaniu i pobycie w więzieniu w czasie stanu wojennego. Została także zaprezentowana uczniom w formie pokazu slajdów wystawa przygotowana przez IPN „Stan wojenny 1981-1983”.

Projekt został zakończony. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie zdobyli wiele wiadomości o latach stanu wojennego i są przygotowani na obchody 40 rocznicy tego wydarzenia.