Szkolne Koło Wolontariatu Podaj Rękę

Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje, ale jeszcze ważniejsze od tego jest serce, z jakim tej pomocy się udziela.”                                                                                          Jan Paweł II

Od  listopada 2016 roku w naszej szkole zaczęło działać Szkolne Koło Wolontariatu – Podaj Rękę.

W szkole przeprowadzono akcję rekrutacyjną i promującą przyszłe działania wolontariuszy. Bardzo szybko zebrała się duża grupa uczniów z klas piątych i szóstych, którzy z dużym zapałem podjęli pierwsze wyzwania. Dzięki współpracy z Centrum Aktywności Obywatelskiej – Wydział Organizacji Pozarządowych  i Aktywności Obywatelskiej Urzędu Miasta Dąbrowa Górnicza, zostały zorganizowane warsztaty dla młodych adeptów tak trudnego wyzwania. W czasie warsztatów uczniowie pozyskali niezbędne informacje na temat działania i roli wolontariatu. Skonfrontowali swoje wyobrażenie o pracy wolontariusza z doświadczeniami osób, które od wielu lat działają jako wolontariusze. Z warsztatów młodzież wyszła bogatsza w wiedzę na temat istoty wolontariatu. Omówiona została karta etyczna wolontariusza oraz rola komunikacji interpersonalnej werbalnej i niewerbalnej. Wszyscy zapoznali się z projektem planowanych działań i z dużym zaangażowaniem przedstawiali swoje pomysły. Od razu młodzi wolontariusze podjęli pierwsze działania – rozpoczęły się przygotowania ozdób świątecznych dla pensjonariusz DDPS i na kiermasz świąteczny. Wolontariusz wsparli również akcję Kartka Świąteczna dla Żołnierzy. Uzupełnieniem działań związanych z nadchodzącymi świętami będzie wizyta w DDPS z życzeniami świątecznymi i noworocznymi. Pierwszy raz w naszej szkole odbyły się skromne obchody Światowego Dnia Wolontariusza – przygotowano wymowny plakat i krótką prezentację radiową, która przybliżyła wszystkim uczniom istotę działań wolontariuszy. Wszystkim wolontariuszom życzono dużo wytrwałości w działaniu i satysfakcji z podejmowanej pracy na rzecz drugiego człowieka.

Uczniowie Trójki zagrali z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

Uczniowie naszej szkoły z dużym zaangażowaniem odpowiedzieli na apel Szkolnego Koła Wolontariatu Podaj rękę, w którym proszono o wsparcie WOŚP. W naszej szkole zbiórkę prowadzili uczniowie, którzy zostali zarejestrowani jako wolontariusze WOŚP. Do puszek powędrowały dobrowolne datki i udało się zebrać tysiąc złotych i piętnaście groszy. Zgromadzone pieniądze zostały przekazane do sztabu WOŚP. Wolontariusze nie zakończyli swojej działalności zbiórką w szkole – 15.01.2017 roku w naszym  mieście reprezentowali Trójkę w czasie 25 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ich działania wspierali koledzy i koleżanki ze szkolnej ławy co pomogło w zapełnieniu puszek pieniążkami. Wszyscy jesteśmy dumni z tego, że mogliśmy wesprzeć tak szlachetną akcję dzięki, której mali i starsi mogą otrzymać pomoc, która ratuje zdrowie, a często życie. Wszystkim serdecznie dziękujemy za wsparcie.

Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu.

W ramach działań Szkolnego Klubu Wolontariusza Podaj Rękę uczniowie z klasy III C zostali przeszkoleni w udzielaniu pierwszej pomocy. Dla wszystkich dzieci było to bardzo cenne doświadczenie. Wszyscy mogli sprawdzić swoje wiadomości w działaniu praktycznym. Zdobyte wiadomości i umiejętności mogą okazać się bardzo cenne w różnych zdarzeniach losowych. Dzieciaki już wiedzą, że nie jest ważne to ile mają lat tylko istotne jest to, czy wiedzą jak należy się zachować w sytuacjach, które zagrażają życiu człowieka.

NAJNOWSZA GALERIA

E - DZIENNIK UONET+