DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO

W dniu wczorajszym czyli 10 października obchodzony był Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został on ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Jego celem jest zwrócenie UWAGI na dbałość o zdrowie psychiczne, POMOC osobom chorym, które są w naszym otoczeniu, ale także ma też na celu ULEPSZANIE opieki medycznej nad chorymi psychicznie i na wszystkie sprawy dotyczące zaburzeń psychicznych. Corocznie obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego organizowane są na podstawie jednego, głównego tematu. W tym roku hasłem jest „Zdrowie psychiczne w nierównym świecie”. Został on wybrany w ogólnoświatowym głosowaniu z udziałem członków, interesariuszy i sympatyków Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego z uwagi na to, że świat jest coraz bardziej podzielony- bardzo bogaci stają się bogatsi, a liczba ludzi żyjących w ubóstwie jest wciąż zbyt wysoka.

Według Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego w ciągu kilkunastu lat zaburzenia psychiczne staną się jednym z głównych problemów zdrowotnych. Eksperci alarmują, że wraz z rozwojem cywilizacyjnym coraz więcej osób zapada na choroby psychiczne. Według lekarzy występuje około 360 chorób psychicznych. Obecnie co druga osoba ma sporadycznie objawy nerwicy, ale co piąty człowiek trwale odczuwa objawy tej choroby. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że 20% ludności cierpi na zróżnicowane choroby psychiczne. Na świecie prawie 50 mln osób choruje na schizofrenię- jedną z najpoważniejszych i jednocześnie najczęściej występujących chorób psychicznych. W Polsce prawie 8 mln osób cierpi na zaburzenia psychiczne w wieku od 18 do 64 lat. Niestety, są one wciąż dyskryminowane, etykietowane oraz marginalizowane przez społeczeństwo. W całej Polsce około 15% osób cierpi na depresję, 13% choruje na zaburzenia lękowe, około miliona osób dotyka choroba afektywna dwubiegunowa, zaś na schizofrenię choruje prawie 400 tys. ludzi. Z badań prowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia wynika, że do 2030 roku depresja może stać się najbardziej powszechną dolegliwością zdrowotną.

Przewlekły stres, coraz szybsze tempo życia i towarzyszące nam często przemęczenie przyczyniają się do pojawienia się zaburzeń w sferze emocjonalnej oraz psychicznej. Ważne jest, żeby odpowiednio wcześnie zwrócić się po pomoc. W przypadku chorób psychicznych, tak jak i w każdej innej chorobie, wczesne podjęcie leczenia warunkuje jego skuteczność.

Niestety, wciąż w społeczeństwie polskim funkcjonują krzywdzące stereotypy dotyczące osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, osoby te mają poczucie winy, że czują się w określony sposób, bo przecież nie powinni się tak czuć, bo teoretycznie niczego im nie brakuje, bo powinni być silni… A słowa zasłyszane od innych wcale nie pomagają w zmianie tego przekonania: „Jakie ty możesz mieć problemy?”, „Przesadzasz!”, „Daj spokój i weź się w garść!”, takie podejście sprawia, że wielu chorych wstydzi się szukać pomocy u psychologów lub psychiatrów.

Zdrowie, również to  psychiczne, należy do tych wartości, które w sposób szczególny wpływa na jakość życia człowieka. Zdrowy styl życia prowadzony od najmłodszych lat jest warunkiem prawidłowego rozwoju psychofizycznego i zdrowotnego, a działania, wybory i wypracowane nawyki w młodym wieku najczęściej determinują zachowania podejmowane przez całe życie. Warto mieć na uwadze, że na nasze zdrowie w 50% wpływa nasz styl życia, a tylko w 20% uwarunkowania genetyczne. Można, więc powiedzieć, że nasze zdrowie jest w naszych rękach.

Dobre samopoczucie w dużej mierze zależy od nas samych – mamy wiele możliwości ku temu aby samemu zadbać o siebie. Zróbmy to, co jest w naszym zasięgu. Aby po prostu żyło nam się lepiej.

To bardzo ważne, by zadbać o równowagę w swoim życiu i zdrowie, nie tylko fizyczne, ale również psychiczne. Dobrze więc, że jest taki dzień, w którym zachęcamy do tego, by mówienie o swoim zdrowiu psychicznym i dbanie o nie stało się czymś normalnym. Tak jak w przypadku dolegliwości ciała udajemy się do lekarza, tak w przypadku, gdy doskwiera nam ból duszy, nie bójmy się prosić o pomoc. Zdrowe ciało pozbawione zdrowego umysłu nie może zapewnić nam dobrostanu. I to nie jest tak, że osiągając dobrostan, będziemy odczuwać same przyjemne emocje i zawsze będziemy szczęśliwi, jednak w przypadku trudniejszych chwil, łatwiej będzie nam sobie z nimi poradzić.

W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły w związku z obchodami Dnia Zdrowia Psychicznego wzięli udział w spotkaniu online „Jak zadbać o dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne”.

Link do prezentacji: https://view.genial.ly/6162d7fb61d5020ddc3b585d/presentation-nature-presentation