Laboratorium Przyszłości

to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki
we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie zostało przekazane jeszcze w 2021 roku w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Górniczej
otrzymała wsparcie w wysokości 70 000 złotych i zakupiła:
drukarkę 3D, skaner do drukarki, filamenty do drukarki, laptop do Laboratorium przyszłości, zestaw GOGLI pico do wykorzystania na zajęciach, zestaw vCloudPoint z mikrokontrolerem
i płytką, stację hotAir, aparat fotograficzny z kamerą i statywem SONY, bezprzewodowy zestaw mikrofonów nagłownych, zestaw oświetleniowy do realizacji nagrań, system nagłośnieniowy
2 kolumny i mikser wraz ze statywami, gimbal – stabilizator i mikrofon kierunkowy do kamery.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci #CentrumGovTech #MEiN
#technologie #edukacja #nauka #EdTech #EduTech #szkoła #innowacje

Powołano szkolnego koordynatora przedsięwzięcia.

Sprzęt w sali 202 tzw. Laboratorium przyszłości:

1. Drukarka 3D MakerBot i filamenty biodegradowalne (mix kolorów)
  2. Laptop
  3. Skaner 3D Creality
  4. Zestaw vCloudPoint z mikrokontrolerem
  5. Zestaw gogli VR  Pico  z tabletem
  6. Aparat fotograficzny Sony z mikrofonem
  7. Statyw fotograficzny, Gembal – stabilizator i zestaw oświetleniowy
  8. Stacja Hot Air Toolcraft

Pozostałe zakupione przedmioty są wykorzystywane podczas przedstawień w auli szkolnej.

IX i X 2022

Uczniowie klas 4-8 w miesiącu wrześniu i październiku zapoznawali się z działaniem drukarki 3D oraz gogli VR. Zdjęcia z tych zajęć zostały umieszczone na stronie szkoły i Facebooku. Uczniowie klasy 6 a korzystając z Internetu podczas zajęć informatyki, wyszukiwali ciekawe modele do wydruku 3D – dwie propozycje uczniów zostały wydrukowane. Ponadto uczniowie z kl.6a uczą się projektować modele do druku 3D, korzystając z darmowego programu Tinkercad. Najciekawsze modele zostaną wydrukowane. Podobne zajęcia będą prowadzone także z uczniami
klasy 8 a. Na zajęciach informatyki w Laboratorium Przyszłości będzie wykorzystywany również skaner  do skanowania przedmiotów, które następnie będzie można wydrukować. Zajęcia zostaną udokumentowane zdjęciami. W najbliższym czasie uczniowie klas 4-8 będą korzystać z gogli VR poznając aplikację „Expedytion”.

XI 2022

Uczniowie klasy 6a wykonali jednobarwne modele do druku 3D na zajęciach w Laboratorium przyszłości.

XII 2022

Dzięki sprzętowi zakupionemu do Laboratorium przyszłości mogliśmy udokumentować wielkie wydarzenie jakim było otwarcie Zielonej pracowni.

I 2023

eTwinning&Laboratoria Przyszłości

Ostatnim zadaniem w naszym projekcie eTwinning jest wykonanie pomocy dydaktycznej ćwiczącej mówienie w j.angielskim. Chętne uczennice z klasy 4a, zapoznają się z programem Tinkercad aby wykonać własne projekty kostki tzw „Story dice” ( kostki do układania historii). Pierwsza przykładowa kostka wydrukowana!

II 2023

Dzięki sprzętowi zakupionemu do Laboratorium przyszłości mogliśmy udokumentować wielkie wydarzenie jakim był Koncert dla Rodziców i Przyjaciół Szkoły..

III 2023

eTwinning&Laboratoria Przyszłości
Pierwsza przykładowa kostka wydrukowana!

IV 2023

Dzięki sprzętowi zakupionemu do Laboratorium przyszłości mogliśmy udokumentować wydarzenie jakim była akademia z okazji Święta Pracy, Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Konstytucji.

V 2023

🇬🇧 J.angielski 🇬🇧

Korzystając z aplikacji ExpeditionsPro i gogli VR uczniowie klasy 6a wykonywali ćwiczenie mające na celu opisanie wybranej przez nauczyciela sceny/krajobrazu w j.angielskim.

VI 2023

Dzięki sprzętowi zakupionemu do Laboratorium przyszłości mogliśmy nagrać kolejny odcinek szkolnej telewizji „Trójka na 6-tkę!”.

X 2023

Wydarzenie z okazji Dnia Edukacji Narodowej 14 października 2023 roku zostało zarejestrowane aparatem fotograficznym zakupionym do Laboratorium przyszłości.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci #CentrumGovTech #MEiN technologie #edukacja #nauka #EdTech #EduTech #szkoła #innowacje

XI 2023

Dzięki sprzętowi zakupionemu do Laboratorium przyszłości mogliśmy zarejestrować ważne wydarzenie, którym były obchody 50 – lecia nadania imienia i sztandaru naszej szkole. Uroczystość odbyła się 21.11.2023 r.

I 2024